Ο Μαραθώνιος των αθλητών του ΓΑΣΧ

Τη… χολαργιώτικη οπτική του 34ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας την είδατε διεξοδικά μόνο εδώ. Τι έκαναν όμως στο Μαραθώνιο οι αθλητές του δικού μας ΓΑΣ Χολαργού; Η αρχή έγινε στις 7.45 το πρωί της Κυριακής (13/11), με την εκκίνηση των 5χλμ., όπου ο ΓΑΣΧ συμμετείχε με τους μικρούς  ηλικιακά  αθλητές, που
δείχνουν ότι θα πρωταγωνιστήσουν στο μέλλον. Συγκεκριμένα, με το Νικήτα Ασημομύτη να ξεχωρίζει, αφού με την πολύ καλή επίδοση 20’25’’ τερμάτισε στην 4η θέση στην κατηγορία του. Ακολούθησε ο Λάμπρος Κωνσταντέλος με 23’11’’, ενώ στις γυναίκες η Φοίβη Φετζιάν σημείωσε 30’11’’, η Ελισάβετ Ισραελιάν 30’12’’, η Ιωάννα Καλλή 30’16’’ και η Έλενα Χρυσικού 30’18’’.

Στα 10 χλμ. (8.35 π.μ.), πολύ καλή εμφάνιση από τους πρωταθλητές και τις πρωταθλήτριές μας. Ο Γρηγόρης Βουτσινάς, με τη γνωστή του αγωνιστικότητα και πραγματικά αποφασισμένος για μια δυνατή επάνοδο μετά από τρία χρόνια, σημείωσε 33’59’’ και κατέλαβε τη 15η θέση στη γενική κατάταξη ανδρών.

Ο Γιώργος Μούκας, πετυχαίνοντας 34’19’’, κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία 15-18 ετών και τη 19η στη γενική, σημειώνοντας σημαντική βελτίωση κατά 1’30” σε σχέση με την περσινή του κούρσα.

Η Ιωάννα Δραμιτινού, βελτιωμένη κατά 2′ σε σχέση με πέρσι, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, σημειώνοντας 41’33’’ και καταλαμβάνοντας τη 16η θέση στην κατηγορία των γυναικών.

Ακολούθησε η Σταυρούλα Σπανούδη με 42’51’’, που με πολύ καλή παρουσία κατέκτησε τη 19η θέση στην κατάταξη και η επίσης πάντα ιδιαίτερα αγωνιστική Κατερίνα Λυμπούση, που με 43’02’’ βελτίωσε κατά 1’30” την περσινή της επίδοση, κατακτώντας την 20ή θέση της γενικής.

Η Ρέα Θεοφιλίδου επάξια ακολουθεί τις «μεγάλες», αφού κατέβασε την επίδοσή της κατά 3′, κατακτώντας την 1η θέση στην κατηγορία 15-18 ετών και την 24η στη γενική, ενώ η Δάφνη Μανδηλά που γυμνάζεται με την ομάδα, σημείωσε το πολύ αξιόλογο 45’28’’, αν και υπολείπεται σε προπονήσεις.

Στη συνέχεια είχαμε την ιδιαίτερα βελτιωμένη Μάρη Θεοφιλίδου, που με 46’12’’ βελτίωσε κατά 2′ την περσινή της επίδοση, τερματίζοντας στην 4η θέση της γενικής, ενώ η Εύα Ματζώρου, σαφώς βελτιωμένη, μπήκε στα 10 χλμ. σημειώνοντας επίδοση 102’ 06’’.

Στο Μαραθώνιο Δρόμο που ήταν και Πανελλήνιο Πρωτάθλημα για τους αθλητές και τα σωματεία (142 άνδρες και 50 γυναίκες), σχεδόν όλοι οι αθλητές και οι αθλήτριες του ΓΑΣΧ σημείωσαν τις καλύτερες ατομικές επιδόσεις τους, σε έναν αγώνα που οι δυσκολίες είναι πραγματικά πάρα πολλές και απρόσμενες.

Ο Ευτύχιος Μεσολωράς (πρώτη εμφάνιση στον αγώνα) με περίσσια τόλμη και αγωνιστικότητα σημείωσε 306’ 41’’ και κατέλαβε την 52η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ο Άγγελος Ζήσης με πολύ καλή εμφάνιση και εμπειρία στο αγώνισμα σημείωσε 310’ 41’’ και κατέλαβε την 60ή θέση.

Ο Μιχάλης Περράκης παρουσιάστηκε βελτιωμένος κατά 25′ (!) και σημείωσε 310’ 45’’, καταλαμβάνοντας την  61η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ο Θάνος Γκοτσόπουλος σημείωσε 415’ 27’’ χωρίς μάλιστα να έχει προπονήσεις λόγω φόρτου εργασίας και σπουδών, τόλμησε ωστόσο τη συμμετοχή του και τερμάτισε.

Στις γυναίκες πολύ καλή εμφάνισε πραγματοποίησε η Ευαγγελία Δελή που επανεμφανίστηκε μετά από δύο χρόνια σημειώνοντας 345’ 18’’ και τερμάτισε στην 27η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν η Τερέζα Βάγγερ που σημείωσε 404’ 25’’ και η Ειρήνη Τηνιακού με 410’ 27’’, η οποία βελτίωσε και την επίδοσή της.

Στον αγώνα έτρεξε για πρώτη φορά και η Ειρήνη Κυδωνάκη, που παρ’ όλο που δεν είχε πολλές προπονήσεις και αντίστοιχες αγωνιστικές εμπειρίες, τερμάτισε σε 450’ 10’’, δείχνοντας πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο.

Στους αγώνες συμμετείχαν και οι Κώστας Κυνηγαλάκης, Σάββας Δημητριάδης, Γιάννης Ιωάννου, Νεκτάριος Κονδύλης, Μενέλαος Κόκκινος,τόσο για τη συμμετοχή όσο και για βοήθεια προς τους συναθλητές τους.

Το ΔΣ του ΓΑΣ Χολαργού και το «μένουμε… Χολαργό!» συγχαίρουν τον προπονητή, Σίμο Μπαρδή, καθώς και όλες και όλους για την προσπάθεια, την παρουσία και τα αποτελέσματα, με το μέλλον να είναι σίγουρα μπροστά.