Τώρα τέταρτη θέση, στο τέλος δυάδα για τον ΑΠΟ Άρη

Δεν τα κατάφερε τελικά το Σάββατο στο γήπεδο της Εργάνης ο Άρης Χολαργού, με τους «κιτρινόμαυρους» να γνωρίζουν τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα, μένοντας παράλληλα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά    από    τις    νίκες.   Στο
πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου ηττήθηκαν με 1-0 από τον Άρη του Βύρωνα, υποχωρώντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Χολαργού συνεχίζει να έχει με το μέρος της τις περισσότερες πιθανότητες για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων της τελικής κατάταξης, καθώς το πρόγραμμα από εδώ και στο εξής την ευνοεί.

Επιπλέον, τις γκέλες των δύο τελευταίων αγωνιστικών έρχονται να «απαλύνουν» τα επίσης δύο συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα του Αττάλου (0-0 με Νίκη Αλίμου και 0-0 με Φοίνικα στην Καλλιθέα), όπως και η λευκή ισοπαλία του Χαλκηδονικού στο Μαρούσι, την Κυριακή. Έτσι, ο ΑΠΟ Άρης απέχει μόλις δύο πόντους από την πρώτη θέση και έναν από τη δεύτερη, με την επιστροφή του στην πρώτη δυάδα να είναι υπόθεση ακόμη και μίας αγωνιστικής.

Στο ματς του Σαββάτου, η ομάδα της πόλης μας είχε τη θερμή συμπαράσταση αρκετών φίλων της, οι οποίοι έδωσαν το παρών στην Εργάνη, πανηγυρίζοντας, μάλιστα και μία εντυπωσιακή απόκρουση πέναλτι του Παναγιώτη Κατσίκα στο πρώτο ημίχρονο, που κράτησε, προσωρινά, το 0-0. Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη έφτασαν στο γκολ στο 76ο λεπτό, για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος.

Την επόμενηαγωνιστική (19η), ο Άρης υποδέχεται στο Νταμάρι τη Νίκη Αλίμου, την οποία, στο αντίστοιχο παιχνίδι του α’ γύρου, είχε κερδίσει με 0-1.

Απέναντι στον Άρη Βύρωνα, αγωνίστηκαν οι Παναγιώτης Κατσίκας, Φίλιππος Κρίνης, Αλέξανδρος Λιάγκουρας, Θέμης Ψάλλας, Άγγελος Καραβοκύρης, Άγγελος Παπαλουκάς, Γιώργος Ιωαννίδης, Βασίλης Μπίλλης, Νίκος Οικονομόπουλος, Γιώργος Τσίρος, Μπάμπης Καραθανάσης, ενώ ως αλλαγή, οι Κώστας Μιχαηλίδης, Κώστας Μπαλαχτσής και Βασίλης Μπεγκάι.