Ψηλά τη σημαία και στο Πλόβντιβ τα κορίτσια του ΓΑΣΧ! (vids, pics)

14η θέση στον κόσμο για τη Σοφία Παππά και συμμετοχή στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Αεροβικής Γυμναστικής για την πεντάδα Παγκορασίδων και το τρίο Παγκορασίδων του Γυμναστικού Αθλητικού Συλλόγου Χολαργού.

Διαβάστε το αναλυτικό Δελτίο Τύπου του ΓΑΣΧ:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΤΜΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ

Διεθνές Όπεν και Παγκόσμιο Κύπελλο Αεροβικής, 27-28 Οκτωβρίου 2018, Πλόβντιβ Βουλγαρίας

Στη διοργάνωση, που είχε ιδιαίτερα υψηλό αγωνιστικό επίπεδο, συμμετείχαν συνολικά 486 αθλητές και αθλήτριες από 23 χώρες (Βραζιλία, Αίγυπτος, Περού, Ιαπωνία, Φινλανδία, Βρετανία, Γερμανία, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Ρωσία, Σλοβακία, Ουκρανία, Αλγερία, Αυστρία, Αζερμπαϊτζάν, Τσεχία, Λιθουανία, Μολδαβία, Ρουμανία, Σουηδία, Τουρκία, Βουλγαρία και Ελλάδα).

Από τον σύλλογό μας συμετείχαν η Σοφία Παππά κατηγορία Γυναικών και πέντε αθλήτριες κατηγορίας Παγκορασίδων, Ναταλία Αγάθου, Ανθή Λαζάρου, Κατσαφυλούδη Υβόννη, Μάστακα Γεωργία και Γιαννακουρέα Ουρανία.

Η παρουσία των αθλητριών του συλλόγου μας ήταν εκπληκτική όπως αναφέρεται και στο επίσημο site της ομοσπονδίας:

«…Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια της αεροβικής Σοφία Παππά, που συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο της κατηγορίας Γυναικών, κατέκτησε την τιμητική 14η θέση στον προκριματικό με 19,200 β.,… ανάμεσα σε 45 αθλήτριες.

…Στους τελικούς προκρίθηκαν και αγωνίστηκαν από ελληνικής πλευράς η πεντάδα παγκορασίδων (Ανθή Λαζάρου / Βασιλική-Υβόννη Κατσαφυλούδη / Ναταλία Αγάθου / Γεωργία Μάστακα / Ουρανία Γιαννακουρέα), που κατέλαβε την 7η θέση με 17,200 βαθμούς, καθώς και το τρίο παγκορασίδων αποτελούμενο από τις Ανθή Λαζάρου / Βασιλική-Υβόννη Κατσαφυλούδη / Ναταλία Αγάθου, που τερμάτισε στην 8η θέση με 16,200 βαθμούς.

Προπονητής και των δύο ομάδων-φιναλίστ, αλλά και της αθλήτριας στο ατομικό, ήταν ο Δημήτρης Πολύζος».

Πολλά συγχαρητήρια στις αθλήτριές μας και στους προπονητές μας, Δημήτρη Πολύζο και Πέγκυ Κιούση.