Στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου ο ΑΣ Παπάγου! (pics)

«Διπλό» στη Γκράβα και πρόκριση στην τελική τετράδα του Κυπέλλου ΕΣΠΑΑΑ για τα κορίτσια του ΑΣ Παπάγου.

Ανάμεικτα αγωνιστικά συναισθήματα περιλάμβανε η πρόσφατη αγωνιστική δραστηριότητα για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΑΣ Παπάγου. Αρχικά, το Σάββατο (17/11) ο ΑΣΠ επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕ Γκράβας με 0-3 σετ (13-25, 22-25, 13-25) και προκρίθηκε στο F4 του Κυπέλλου ΕΣΠΑΑΑ «Ευγενία Παπαγεωργίου», που θα διεξαχθεί το διήμερο 21-22 Δεκεμβρίου 2018.

ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ (Μαύρος): 6. Αθανασίου, 3. Σελιανίτη, 8. Χαλεπάκη (αρχηγός), 7. Παυλοπούλου, 9. Χρηστίδου, 1. Μπαϊράμι, 4. Νιεργιάντε (λ)(20. Ζουμπουλίδου, 14. Κελεπούρη)

AΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Πούμπουρας): 1. Οκοουνγκμπόουα 7. Μανώλαινα, 3. Κατσίκα (αρχηγός), 17. Μπουντούρογλου, 18. Ζούρου, 19. Παπαγιαννοπούλου, 14. Γούλα (λ) (11. Μπαρουξή, 4. Καραμαούνα, 5. Μεσαρετζίδη, 10. Μολυβιάτη)/(13. Εμμανουήλ (λ), 12. Βλάγκα, 20. Παπαδήμα)

Σε ό,τι αφορά τον τόπο διεξαγωγής, αυτός θα αποφασιστεί στις 26/11, σε σύσκεψη που θα γίνει στα γραφεία της ΕΣΠΑΑΑ μαζί με τις άλλες ομάδες που έχουν προκριθεί, οι οποίες είναι η ΑΕ Αμπελοκήπων, το ΠΑΚ Χαλανδρίου και ο ΓΣ Γλυκών Νερών. Μάλιστα, την ίδια μέρα θα γίνει σύσκεψη και για το F4 Κυπέλλου Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ, στο οποίο επίσης έχει προκριθεί ο ΑΣΠ.

Τη Δευτέρα 19/11, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής Γυναικών, ο ΑΣ Παπάγου υποδέχτηκε την ΑΕ Αμπελοκήπων. Η φιλοξενούμενη επικράτησε με 0-3 σετ (25-27, 16-25, 20-25). Κλειδιά στην εξέλιξη του αγώνα ήταν αρχικά το πρώτο σετ, όπου ο ΑΣ Παπάγου προηγήθηκε με 23-20, με την ΑΕ Αμπελοκήπων να κάνει την ανατροπή και στη συνέχεια το δεύτερο σετ, όπου η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 6-1, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 7-7 και στη συνέχεια απέκτησαν την πρωτοβουλία στο σετ και γενικά στον αγώνα. Παρά την τρίτη ήττα σε 7 αγώνες, ο ΑΣ Παπάγου παραμένει στην τετράδα, ωστόσο θα πρέπει στην πορεία να διεκδικήσει περισσότερα καλά αποτελέσματα για να έχει ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στη μάχη της τετράδας.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Πούμπουρας): 7. Μανώλαινα, 3. Κατσίκα (αρχηγός), 18. Ζούρου, 17. Μπουντούρογλου, 19. Παπαγιαννοπούλου, 1. Οκοουνγκμποούα, 14. Γούλα (λ) (5. Μεσαρετζίδη, 11. Μπαρουξή, 12. Βλάγκα, 13. Καρατζοπούλου (λ), 4. Καραμαούνα, 20. Εμμανουήλ)/(2. Κατσούλη)

ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Λιγνός): 14. Βασιλειάδη, 6. Τσιγαρίδα, 7. Χατζηνικολάου, 11. Κατραμάδου, 18. Παπαδάκη, 8. Κατρή, 15. Υφαντή (λ)(10. Παναγοπούλου)/( 5. Αργυριάδου, 9. Αντωνίου, 4. Κετρόι (λ), 1. Καλιαφεντάκη, 3. Μίλε, 20. Σωτηροπούλου)