ΝΑΙ, ρε Ντάνι! (pics)

Με τον τεράστιο Ντάνι Αγκμπελέζε να… σβήνει τα φώτα στην τελευταία επίθεση του Ήφαιστου, ο Χολαργός έφτασε στην τέταρτη νίκη του στη Betshop.gr Basket League, ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την 4η νίκη του στη Betshop.gr Basket League πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (16/12) στο «Αντώνης Τρίτσης» ο Χολαργός, με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να επικρατούν με 65-62 του Ήφαιστου Λήμνου και να αναρριχώνται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με έως τώρα απολογισμό 4 νίκες και 5 ήττες, ύστερα από 9 αγωνιστικές.

Η ΑΕΧ από το ξεκίνημα του ματς επέβαλλε το ρυθμό της και «έχτισε» μια διαφορά (11-1 στο 3.30’’ και 20-8 στο 8.30’’). Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς αποτελούσε τη σταθερή και αξιόπιστη επιθετική επιλογή της ομάδας, ενώ τρομερή ενέργεια έβγαλε και ο Τζαβόντε Χόκινς. Αμυντικά, ο Ντάνι Αγκμπελέζε ήταν το «φόβητρο» και το έδειξε και στο φινάλε!

Η επιθετική άμυνα του Χολαργού ανέβασε τη διαφορά στο +16 (43-27 στο 22′) με τον Γιάνκοβιτς να δίνει λύσεις και τους Χόκινς, Οκεράφορ να βάζουν τις δικές τους πινελιές στην επίθεση. Κάποια άστοχα σουτ έδωσαν τη δυνατότητα στον Ήφαιστο να αντιδράσει και να πλησιάσει με τρία τρίποντα στα τελευταία δύο λεπτά σε… απόσταση αναπνοής (63-62) στα 32’’.

Εκεί, ο Ζερμέιν Λοβ αστόχησε και στην τελευταία επίθεση ο Ταϊρόν Μπρέιζελτον έκανε το λέι απ, αλλά ο Ντάνι Αγκμπελέζε λειτούργησε ως φόβητρο και έδιωξε την μπάλα πάνω από τη στεφάνη δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στο Χολαργό, η οποία πανηγυρίστηκε με τους παίκτες να πηγαίνουν στον κόσμο για να χαρούν από κοινού την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Μετά το τέλος του ματς, οι δύο προπονητές δήλωσαν:

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ: «Νίκη με πολύ μεγάλη αξία»

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη, που έχει πολύ μεγαλύτερη αξία, καθώς την πετύχαμε επί μιας ομάδας που είναι πολύ καλή, διαθέτει καλό προπονητή και βρίσκεται σε καλό μομέντουμ αυτή τη χρονική στιγμή. Νομίζω πως θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει πιο εύκολα εάν έμπαιναν κάποια ανοικτά σουτ που επιχειρήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε καταπληκτικό παιχνίδι αμυντικά, είχαμε καλή κυκλοφορία , αλλά στην επανάληψη κάποια σουτ δεν βρήκαν στόχο. Στα τελευταία 1.16” ο Ήφαιστος έβαλε δυο μακρινά τρίποντα που δεν ήταν ελεύθερα, αλλά υπό πίεση. Με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κριθεί στο τέλος και στη μία επίθεση που είχε ο αντίπαλος.

Ο Μπρέιζελτον έκανε την προσπάθεια, αλλά ο Αγκμπελέσε έξυπνα απομάκρυνε την μπάλα στη στεφάνη και κερδίσαμε το ματς. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ήφαιστο και το Σωτήρη Μανωλόπουλο».

ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ: «Δεν ήξερα αν έπρεπε να… πλακώσω τους παίκτες ή να τους αγκαλιάσω!»

«Ξέχωρα από το αποτέλεσμα που μας στενοχωρεί, σαν προπονητής δεν ξέρω όπως είπα στους παίκτες μου αν πρέπει να τους πλακώσω έναν-έναν στο ξύλο ή να τους αγκαλιάσω! Ξέραμε ότι ήταν ένα δύσκολο ματς, καθώς ο Χολαργός είναι πολύ σκληρή ομάδα και καλή στην έδρα της. Δουλέψαμε καλά όλη την εβδομάδα, αλλά παρουσιαστήκαμε ανέτοιμοι.

Ο τρόπος που ξεκινήσαμε το παιχνίδι ήταν τραγικός. Στο δεύτερο ημίχρονο, γι’ αυτό είπα δεν ξέρω αν πρέπει να τους αγκαλιάσω, για τον τρόπο που έπαιξαν. Την ψυχή που κατέθεσαν και θυσιάστηκαν στο γήπεδο. Πίεσαν, διεκδίκησαν κάθε μπάλα και αυτό είναι κάτι που με χαροποιεί.

Όσο για το τέλος, οι πιθανότητες να κερδίσουμε ήταν 50-50. Είχαμε μια καλή κατάσταση στην επίθεση με πικ εν ρολ, που απλά δεν βγήκε. Αν κερδίζαμε θα ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη, τώρα πρέπει να αφήσουμε αυτό το παιχνίδι και να κοιτάξουμε το επόμενο στην έδρα μας με την Κύμη».

Για το Χολαργό ακολουθεί η πρώτη επίσκεψη στην ιστορία του στο Αλεξάνδρειο της Θεσσαλονίκης, με την ομάδα της πόλης μας να φιλοξενείται από τον πάλαι ποτέ «αυτοκράτορα» Άρη το Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2018, στις 17:30, σε ένα παιχνίδι που θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ2.

ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ – ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ 65-62

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 34-24, 51-40, 65-62

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζαφλέρης, Πιτσίλκας

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 3 (1), Γιάνκοβιτς 20 (3), Οκεράφορ 8, Αγκμπελέζε 4, Χόκινς 17 (1), Κώττας 2, Καμπερίδης 3 (1), Τάλτον 4, Σκουλίδας, Λοβ 4

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μούρτος 3 (1), Γκότσερ 7 (2), Έβανς 12 (11 ρ.), Μπρέιζελτον 16 (2), Φρεϊμάνις 7 (1), Μανωλόπουλος 5 (1), Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 1, Γόντικας, Γουίγκινς, Σμιθ 9