Όλο και πιο ψηλά η ΧΟΛΑΡΓΑΡΑ! (pics)

Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Betshop.gr Basket League από το Σάββατο (29/12) η ΑΕ Χολαργού, μετά την 6η νίκη σε 11 αγωνιστικές, απέναντι στο Λαύριο (82-71).

Συνέχεια στην ξέφρενη πορεία του, μέσα σε εορταστικό κλίμα, έδωσε ο Χολαργός, πετυχαίνοντας την 4η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη νίκησε το Σάββατο (29/12) με 82-71 το Λαύριο στο «Αντώνης Τρίτσης» και μετά από τη νέα αυτή επιτυχία εδραιώθηκε στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας της Α1.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξ αρχής ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο με βολές του Γιάνκοβιτς έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (31-21) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται τελικά στο 46-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 19-8, ο Χολαργός έφτασε να προηγείται με 65-47 και ουσιαστικά το ματς κρίθηκε δέκα λεπτά πριν από το τέλος.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ροκανίσουν λίγο τη διαφορά (73-63 στο 37’), χωρίς όμως ποτέ να μπορέσουν να πλησιάσουν περισσότερο και να αγχώσουν πραγματικά τη νεοφώτιστη ομάδα της πόλης μας.

Για την ΑΕΧ ακολουθεί το σπουδαίο ματς με τον εξάστερο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ανήμερα των Φώτων (Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2019 – 17:00), στο πλαίσιο της 12ης και προτελευταίας αγωνιστικής του α’ γύρου.

ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ – ΓΣ ΛΑΥΡΙΟΥ 82-71

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Μάλαμας, Αναστόπουλος Α.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 13 (5/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Οκεράφορ 7 (1), Αγκμπελέζε 18 (9/13 δίποντα, 10 ρμιπάουντ, 4 τάπες), Χόκινς 14 (2), Κώττας 1, Καμπερίδης 5 (1), Τάλτον 14 (3), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 6

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακλαμανάκης 10 (8 ριμπάουντ), Νίξον (0/6 σουτ), Κουζέλογλου 9 (9 ριμπάουντ), Τζόουνς 5, Λαμπ 23 (7/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος 5 (1), Λούντζης 1, Μιλόσεβιτς 3 (1), Λεγκίκας, Οντιάσε 4, Ίνγκλις 11 (1)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ΜΕΝΟΥΜΕ ΧΟΛΑΡΓΟ, INTIME, EUROKINISSI