«Αυτοκτόνησε» αλλά κράτησε τη διαφορά ο Χολαργός (pics)

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε με ένα άσκοπο φάουλ του Οκεράφορ πάνω στον Σμιθ 5,6 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, η ΑΕΧ λύγισε (72-70) στη Λήμνο από τον Ήφαιστο, κρατώντας ωστόσο τη διαφορά (+3) του παιχνιδιού του α’ γύρου στο Χολαργό.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, με κορυφαίους τους Βλάντο Γιάνκοβιτς (19 π.) και Τζαβόντε Χόκινς (16 π.), προηγήθηκαν ακόμη και με 13 πόντους (24-37) λίγο πριν από το ημίχρονο, με τους γηπεδούχους όμως να καταφέρνουν να γυρίσουν το ματς στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τη νίκη μέσα από τη… ρουλέτα των βολών.

Λυκογιάννης: «Χάσαμε μια μεγάλη ευκαιρία»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο κόουτς Λυκογιάννης δήλωσε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Λήμνου για τη σημερινή νίκη και εν γένει για την πορεία που έχει κάνει φέτος στο πρωτάθλημα. Είναι μία από τις σοβαρές ομάδες του πρωταθλήματος σε όλα τα επίπεδα, τόσο οργανωτικά όσο και αγωνιστικά. Από την αρχή της σεζόν έχει σωστή κατεύθυνση από τον πάγκο και έναν εξαιρετικό προπονητή. Σήμερα πάντως νιώθω ότι χάσαμε μία πάρα πολύ μεγάλη ευκαιρία γιατί ήμασταν καλύτεροι μέσα στο γήπεδο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Ελέγχαμε το ρυθμό και τη διαφορά. Στο τέλος όμως η πολύ μεγάλη φθορά που είχαμε στα φάουλ, σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Καμπερίδη, μας ανάγκασε να πάμε σε ένα ιδιαίτερο σχήμα και από εκεί το παιχνίδι να οδηγηθεί στη ρουλέτα των βολών. Η απόφαση στο φινάλε να διεκδικήσουμε τη νίκη και όχι να πάμε το παιχνίδι στην παράταση έχει να κάνει ξεκάθαρα με το γεγονός ότι ο Αγκμπελέζε είχε αποβληθεί με 5 φάουλ, ο Κώττας, ο Λοβ και ο Χόκινς είχαν από τέσσερα, ενώ ο Καμπερίδης ήταν εκτός εξαιτίας του διαστρέμματος που είχε υποστεί».

Και συνέχισε: «Γενικά θεωρώ ότι δεν θα είχαμε πολλές πιθανότητες και λύσεις στα έξτρα πέντε λεπτά της παράτασης. Είχαμε ένα αρκετά καθαρό σουτ στην τελευταία επίθεση, νομίζω ότι εκεί ο Σμιθ είχε μία ασυνεννοησία στο αν πρέπει να κάνει φάουλ ή όχι, ο Λοβ πήρε την απόφαση να σουτάρει. Θέλουμε να αφήσουμε αυτό το παιχνίδι πίσω μας, έχουμε λίγο χρόνο μπροστά μας και αρκετά προβλήματα τραυματισμών για να διαχειριστούμε. Θα προσπαθήσουμε να μαζευτούμε αυτές τις δύο μέρες και να παίξουμε το επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Άρη στο γήπεδό μας».

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Ηφαίστου, Σωτήρης Μανωλόπουλος, τόνισε: «Καταρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Χολαργό και να του ευχηθώ καλή συνέχεια. Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, το είδατε όλοι. Ήταν ένας αγώνας υψηλών απαιτήσεων, ξεκινήσαμε άσχημα, ο Χολαργός ήταν καλύτερος στην αρχή και είχε το προβάδισμα. Είχαμε μεγάλο πρόβλημα στο πρώτο μέρος στο αμυντικό ριμπάουντ, από εκεί πήρε λύσεις ο Χολαργός.

Είχε 30 πόντους από 10 επιθετικά ριμπάουντ και τα 9 λάθη που κάναμε. Μπήκαμε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, μιλήσαμε και τονίσαμε ότι αν θέλαμε τη νίκη, θα έπρεπε να μπούμε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος. Για μένα ήταν θέμα η ενέργεια που βγάζαμε στο γήπεδο. Παρ’ ότι μάλιστα βελτιωθήκαμε σε αυτό το κομμάτι, η διαφορά δεν έπεφτε, κάτι που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο μας».

Και συμπλήρωσε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν, έδειξαν χαρακτήρα και πήραμε τη νίκη στο τέλος. Χαίρομαι πάρα πολύ ως προπονητής γιατί σε κάθε αγώνα, ένα παιδί με μικρό ή μεγάλο χρόνο συμμετοχής βγαίνει μπροστά και μας βοηθάει να κερδίσουμε. Απόψε ήταν η σειρά του Σταμάτη, στον οποίο θέλω να δώσω έξτρα συγχαρητήρια».

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στη συνεργασία με το «Όραμα Ελπίδας», για την οποία είπε: «Αυτό όσον αφορά στο παιχνίδι. Ήταν σημαντική η νίκη που πήραμε, αλλά ακόμη πιο σημαντικό είναι ό,τι γίνεται τις τελευταίες ημέρες στο νησί. Με πρωτοβουλία του Ηφαίστου και σε συνεργασία με το “Όραμα Ελπίδας” έγινε μια μεγάλη προσπάθεια, ώστε να ενημερωθεί ο κόσμος και ν’ αυξηθούν οι εθελοντές δότες μυελού των οστών. Τέτοιες κινήσεις πρέπει ν’ αποτελέσουν παράδειγμα για όλους.

Συγχαρητήρια λοιπόν στη διοίκηση που στήριξε από την πρώτη στιγμή αυτή την προσπάθεια και στον κόσμο που δούλεψε για να υπάρξει όσο το δυνατόν καλύτερη οργάνωση. Πολλά μπράβο πρέπει να πούμε και στους κατοίκους της Λήμνου για την τεράστια ανταπόκριση. Είναι πραγματικά συγκινητική η ανταπόκριση και σε βαθμό που δεν περίμενε κανείς. Για μια ακόμη φορά θέλω να πω στους κατοίκους του νησιού ένα μεγάλο ευχαριστώ. Το σίγουρο είναι πως ο Ήφαιστος Λήμνου θα συνεχίσει να πρωτοπορεί σε τέτοιες δράσεις».

Για την ΑΕΧ, που παραμένει σταθερά εντός πρώτης 8άδας και σε τροχιά πλέι οφ, ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με τον πάλαι ποτέ «αυτοκράτορα» Άρη, την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019, στις 15:45. Η διάθεση των εισιτηρίων έχει ήδη ξεκινήσει, ενώ ηλεκτρονικά μπορείτε να κλείσετε τη θέση σας στο «Αντώνης Τρίτσης» μέσα από τον παρακάτω σύνδεσμο:

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 72-70

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Παντελίδης

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (3/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έβανς 5 (2/8 σουτ, 1/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίγκινς 7, Μπρέιζελτον 4 (2/6 σουτ), Φρεϊμάνις 17 (0/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/8 βολές), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 6 (7 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 8, Σμιθ 12 (2/9 σουτ, 8/10 βολές)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκεράφορ 2, Αγκμπελέζε 2, Χόκινς 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές), Κώττας 7 (7/10 βολές), Καμπερίδης 4 (8 ριμπάουντ), Τάλτον (0/8 σουτ, 1 ασίστ), Ραλλάτος 3 (1), Λοβ 11 (3/8 σουτ)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: INTIME, EUROKINISSI