Ο Μάιος του ΣΚΑ

Πλούσια αγωνιστική δράση για το Σύλλογο Κλασικού Αθλητισμού Χολαργού-Παπάγου το Μάιο, με τα διασυλλογικά πρωταθλήματα να λαμβάνουν τέλος και τους αγώνες ορίων πρόκρισης για τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα να παίρνουν σειρά κάθε εβδομάδα.

Αναλυτικά:

6 ΜΑΪΟΥ – ΑΓΙΟΣ ΚΟΣΜΑΣ:

Διασυλλογικό πρωτάθλημα ανδρών γυναικών στον Άγιο Κοσμά με τους αθλητές μας να ρίχνονται στην μάχη κόντρα στον αέρα και στα χρονόμετρα. Σπουδαίες επιδόσεις από όλους που εμφανίστηκαν στους αγωνιστικούς χώρους σχεδόν όλοι για πρώτη φορά, αφού μας ¨ταλαιπώρησαν τα δικαστήρια των μεταγραφών. 4η θέση για τον Σκάρπα Κυριάκο στα 400μ. με επίδοση 50΄΄81, ενώ στο ίδιο αγώνισμα Ασημομύτης και Πιπέρας σημείωσαν 53΄΄45 και 55΄΄73 αντίστοιχα. Στα 1.500μ. γυναικών η Θεοφιλίδου Ρέα τερμάτισε σε 5΄01΄΄68 και Ισραελιάν Έμιλυ σε 5΄18΄΄80, ενώ στα 1.500μ. ανδρών Τσιτσεκλής Πέτρος και Λομβαρδάς Μενέλαος πέτυχαν 4΄35΄΄53 και 4΄46΄΄07 αντίστοιχα. Στα 100μ. Σταματόπουλος Γιάννης 12΄΄16, Μανιάτης Νικόλας 13΄΄49, και Σταυροπούλου Εβίτα 14΄΄20.

8 ΜΑΪΟΥ – ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Την πέμπτη θέση στον τελικό του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος στο ύψος, κατέλαβε η Μελίνα Δούδαλη με 5 αθλήτριες να σημειώνουν την ίδια επίδοση και το 3ο μετάλλιο να κρίνεται στις προσπάθειες.

18 ΜΑΪΟΥ – ΦΙΛΟΘΕΗ

Τελική φάση διασυλλογικού ΠΠ-ΠΚ Β’ χθες στην Φιλοθέη, με τους αθλητές μας να απολαμβάνουν την διοργάνωση και να πετυχαίνουν καλές επιδόσεις σε διαφορετικά αγωνίσματα από αυτά που έχουν συνηθίσει να κάνουν.
3.57.79 για τον Μάριο και 4.47.12 για την Βίβιαν στα 1200 μ με 3η και 9η θέση αντίστοιχα, 7.91 για τον Αντώνη και 9.07 για την Μαρίλια στα 60 μ με 6η και 17η θέση, 1.10 για τον Οδυσσέα και 1.20 για την Μυρτώ στο ύψος με 10η και 7η θέση, 23.40 για τον Τζέρυ και 28.00 για την Μαργαρίτα στο vortex με 16η και 12η θέση,10.64 για την Τόνια και 6η θέση στα 60 εμπόδια, 3.70 για την Βασιλική και 18η θέση στο μήκος.

19 ΜΑΪΟΥ – ΕΛΕΥΣΙΝΑ

Στο στάδιο Ελευσίνας αγωνίστηκαν 60 αθλητές και οι αθλήτριες των ακαδημιών και των προαγωνιστικών τμημάτων του ΣΚΑ Χολαργού Παπάγου, σε αγώνες που διοργάνωσε ο σύλλογος Φιλοθέη Μαγούλας με απόλυτη επιτυχία, παρουσία εφτά συλλόγων και με πολλά μετάλλια στην συλλογή των αθλητών μας!

19 ΜΑΪΟΥ – ΑΓΙΟΣ ΚΟΣΜΑΣ

Μεγάλες επιδόσεις από τους αθλητές μας στο διασυλλογικό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών στον Άγιο Κοσμά, με εξασφάλιση ορίων που τους κατατάσσουν ανάμεσα στους υποψήφιους διεκδικητές των τελικών του καλοκαιριού. Ο Κυριάκος Σκάρπας τερμάτισε τρίτος στα 400μ. με εμπόδια ανδρών και έπιασε το υψηλό όριο πρόκρισης και βαθμολόγησης. Η Μελίνα Δούδαλη που βελτίωσε την επίδοση της σημειώνοντας 1.65, βάζοντας έτσι ψηλά τον ¨πήχη¨ για το καλοκαίρι. Στα 800μ. αποφασιστικός και δυνατός ο Ασημομύτης Νικήτας έπιασε το όριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με επίδοση 2΄΄03΄΄32. Στο ίδιο αγώνισμα ο ανερχόμενος Λομβαρδάς Μενέλαος με απίστευτες δυνάμεις στα τελευταία μέτρα σημείωσε 2΄10΄΄49. Στις γυναίκες η Έμιλυ Ισραελιάν βελτίωσε την επίδοσή της και τερμάτισε σε 2΄27΄΄15. Στα 5χλμ γυναικών η Ρέα Θεοφιλίδου σημειώντας 18΄32΄87, τερμάτισε στην 4η θέση ανάμεσα σε μερικές από τις πρωταγωνίστριες της χώρας μας στο αγώνισμα. Στα 4χ400μ. Δούδαλη-Ισραελιάν-Θεοφιλίδου-Λυμπούση σημείωσαν επίδοση 4΄32΄΄77.

22 ΜΑΪΟΥ – Ν.ΙΩΝΙΑ

Σχολικό πρωτάθλημα γυμνασίων Β΄Αθήνας.
Οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου μας συμμετείχαν στους αγώνες που διοργάνωσε το γραφείο φυσικής αγωγής Β΄Αθήνας. Στα 1.000μ. κοριτσιών γυμνασίων η Τσουλογιάννη Μυρτώ ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου σημειώνοντας την πολύ καλή επίδοση 3΄39΄΄61.
Στα 80μ. η Τόνια Καρκανεβάτου και Δέσποινα Περράκη πέτυχαν πολύ καλές επιδόσεις με 11΄΄07 και 11΄΄32 ενώ η Κουλάκου Βικτώρια ακολούθησε με 12΄΄07.

25 ΜΑΪΟΥ – ΠΑΛΛΗΝΗ

Στην Παλλήνη αγωνίστηκαν οι αθλητές μας το Σάββατο πρωί και απόγευμα πετυχαίνοντας καλούς χρόνους και βελτιώνοντας τις ατομικές τους επιδόσεις.
Μεγάλη εμφάνιση από την Ρέα Θεοφιλίδου στα 3χλμ γυναικών που χωρίς να έχει συναγωνισμό στην κούρσα κατέρριψε την ατομική της επίδοση τερματίζοντας στην πρώτη θέση με 10΄17΄΄15 πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα αυτή την στιγμή. Στα 800μ. κορασίδων η Έμιλυ Ισραελιάν μετά από καλή εμφάνιση τερμάτισε με 2΄27΄΄29 στην δεύτερη θέση.Στα 400μ. παίδων ο Νικήτας Ασημομύτης τερμάτισε σε 53΄΄06,ενώ Μανιάτης Νικόλας, και Λομβαρδάς Μενέλαος πέτυχαν επιδόσεις 58΄΄15 και 57΄΄04 αντίστοιχα.
Στα πρωινά αγωνίσματα της μικρότερης κατηγορίας, η Ηλιάνα Γκανούτα βελτίωσε τον χρόνο της στα 150μ. τερματίζοντας σε 21΄΄56, ενώ στα 300μ. η Κουλάκου Βικτώρια με 50΄΄12 βελτίωσε την ατομική της επίδοση.
Στα 600μ. η Ξανθή Τσίκου σημείωσε 1΄59΄΄39 και στα 80μ. ο Σίκας Οδυσσέας 10΄΄30.

29 ΜΑΪΟΥ – ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ

Δεύτερη θέση εχτές στο Σχηματάρι για τον Κυριάκο Σκάρπα στα 400μ. με εμπόδια ανδρών με επίδοση 56”01. Ο πρωταθλητής του ΣΚΑ κάνει κούρσες προετοιμασίας προκειμένου να είναι έτοιμος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων που θα γίνει τέλος Ιουνίου. Επόμενος στόχος Χαλκίδα και Καλαμάτα.
Όμως εκτός της αγωνιστικής ομάδας του στίβου εξίσου καλά τα πάει και η αγωνιστική ομάδα δρομέων του συλλόγου που δίνει το αγωνιστικό παρών σε Ελλάδα και εξωτερικό.

4 ΜΑΪΟΥ – ΛΕΥΚΑΔΑ

Βελτίωση των επιδόσεων τους πέτυχαν Πολύδωρας και Βάλβης στον πράσινο ημιμαραθώνιο της Λευκάδας με επιδόσεις 1.33’50” και 1.50’18” αντίστοιχα! Πολύ καλή εμφάνιση των αθλητών του ΣΚΑ που αγωνίστηκαν με βροχή στα πρώτα χιλιόμετρα της διαδρομής!

4 ΜΑΪΟΥ – ΝΙΣ / ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ

Στον ημιμαραθώνιο της Νίκαιας στην Γαλλία ο Βασιλάκος Διονύσης πέτυχε μεγάλο ατομικό ρεκόρ με 1.44′ 47”, ενώ στα 10χλμ στην Μεγαλόπολη Αρκαδίας η Ευδοκία Πασσαλίδου ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με επίδοση 52’19”

12 ΜΑΪΟΥ – ΔΩΡΙΔΑ

Στην ορεινή Δωρίδα σε έναν πολύ δύσκολο και απαιτητικό αγώνα 30χλμ, μετείχαν Βάγγερ Τερέζα και Παναγιώτης Γάτος σημειώνοντας καλές επιδόσεις και πλασαρίσματα. Η αθλήτρια του ΣΚΑ τερμάτισε στην 2η θέση της κατηγορίας της και στην 5η στην γενική κατάταξη γυναικών με 5 ώρες και 20΄, ενώ ο Παναγιώτης Γάτος ήταν 31ος στην ηλικιακή κατηγορία και 62ος στο σύνολο των δρομέων με επίδοση 4 ώρες και 46΄.

12 ΜΑΪΟΥ – ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δυναμικό παρών από τους δρομείς μας και στην Αγία Παρασκευή στον 6ο δρόμο ζωής.
Στα 14 χλμ ο Βαλάντης Κεφαλούρος τερμάτισε 2ος στην κατηγορία του με επίδοση 1ώρα 04΄21΄΄ ενώ ο Πέτρος Δρόσος τερμάτισε στην 3η θέση κατηγορία του με 1΄ωρα 06΄΄28. Ο Αλέξης Εγγλεζάκης τερμάτισε σε 1 ώρα 16΄47΄΄, ενώ Ευδοκία και Σταματία Πασσαλίδου ανέβηκαν στο πρώτο και τρίτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία γυναικών με επιδόσεις 1.24΄40΄΄.. και 1.28΄27΄΄ αντίστοιχα.
Στα 5 χλμ Πολύδωρας Παναγιώτης 2ος στην κατηγορία του με επίδοση 21΄01΄΄, Διονύσης Βασιλάκος 23΄19΄΄, Φάνης Βάλβης 25΄00΄΄ και Δήμητρα Κρυονερίτη με 29΄47΄΄ τερμάτισε 3η στην ηλικιακή κατηγορία! Στην κατηγορία των γυμνασίων Κοτσαμπάς Οδυσσέας και Βίβιαν Παπαδογεωργάκη τερμάτισαν τα 5χλμ σε 28′ και 28’52” αντίστοιχα.