Φέρτε του το Ρέθυμνο! (pics)

Πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΑΣ Παπάγου, με τους «Στρατηγούς» να επικρατούν (77-66) την Τετάρτη (25/9) στο «Σαλούν» και του Αίαντα Ευόσμου και να ετοιμάζονται πια να υποδεχτούν σε μία εβδομάδα (2/10) το Ρέθυμνο της Α1, στην 1η Αγωνιστική της Β’ Φάσης του θεσμού.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Διαμαντόπουλου για ακόμη ένα ματς ο Αλέξης Κυρίτσης (29 π.), με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκεια και να φτάνουν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες στην τρίτη σερί επιτυχία τους στο φετινό Κύπελλο.

Μετά τον Πανερυθραϊκό, τον Απόλλωνα Πάτρας και τον Αίαντα Ευόσμου, σειρά παίρνει πλέον το Ρέθυμνο, με τους Κρητικούς της Basket League να έρχονται την Τετάρτη (2/10) στου Παπάγου για τον αγώνα της χρονιάς, μέχρι τον επόμενο, στο πλαίσιο της 1ης Αγωνιστικής της Β’ Φάσης του θεσμού.

Εφόσον οι «Στρατηγοί» πετύχουν στο έτσι κι αλλιώς κατάμεστο ΕΑΚ Παπάγου το «θαύμα», θα βρεθούν στη 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης, εκεί όπου θα κληθούν να αντιμετωπίσουν, ξανά εντός έδρας, το νικητή του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε Άρη και Ηρακλή!

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ – ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 77-66

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 34-28, 55-42, 77-66

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατράχουρας, Χαλαμπαλάκης, Δόλγυρας

ΠΑΠΑΓΟΥ (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Σωφρονάς 3 (1), Τρίχας 6 (1), Κυρίτσης 29 (2), Χρυσός 3, Ρεγκούζας, Ψαθάς 17 (1), Αγγελόπουλος 2, Τσιτσιγιάννης 7, Μπασδέκης 8, Λαγουδάκης, Καρακατσάνης 2

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γυμνόπουλος): Μπρουκς 2, Καπινιάρης 14 (1), Κατσαούνης, Λαζαρίδης 2, Μπαλτζόπουλος 8 (1), Περιστεράκης 1, Πετανίδης 2, Πουλιανίτης 9, Νησιώτης 2, Ζώτος 4, Σεκαδάκης, Νέσης 22 (3)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης:

Παπάγου – Αίας Ευόσμου 77-66
Ολυμπιακός – Ανατόλια 76-91
Κόροιβος Αμαλιάδας – Παγκράτι 93-89
Καρδίτσα – Αμύντας 93-96
Καβάλα – Δάφνη Δαφνίου 80-87
Φάρσαλα – Χαρίλαος Τρικούπης 64-91
Μανδραϊκός – Ψυχικό 65-59
Ελευθερούπολη – Διαγόρας Δρυοπιδέων 71-77

Η επόμενη φάση (Β’ Φάση, 1η αγωνιστική, 02/10):

Παπάγου – Ρέθυμνο
Ιωνικός Νίκαιας – Κολοσσός Ρόδου
Μανδραϊκός – Λαύριο
Ανατόλια – Λάρισα BC
Δάφνη Δαφνίου – Κόροιβος Αμαλιάδας
Άρης – Ηρακλής
Χαρίλαος Τρικούπης – Πανιώνιος
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Αμύντας