«Πύρρειος» νίκη στις καθυστερήσεις για το Χολαργό (pics)

Λύτρωση στο 92’ για τους παίκτες του Γιάννη Κουσάνα, με τον Σταμάτη Πρεβόλη να ανοίγει το σκορ (1-0) και να χαρίζει στο Χολαργό ένα χρυσό τρίποντο απέναντι στον αξιόμαχο Αθηναϊκό | Τη χαρά της τρίτης νίκης σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος και της παραμονής στην κορυφή του 1ου Ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ σημάδεψε ο σοβαρός τραυματισμός του Αριστομένη Μάλλιαρη, στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης

Πριν από κάθε ανάλυση και ρεπορτάζ, το «Μένουμε Χολαργό» εύχεται ολόψυχα περαστικά στον μεγάλο άτυχο της 4ης αγωνιστικής για την ΑΕ Χολαργού, τον Αριστομένη Μάλλιαρη.

Ο 18χρονος άσος των γηπεδούχων, του οποίου γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 57’, είδε το πόδι του να κολλάει στο χορτάρι στο 76’, με ολόκληρο το «Μαρκ Μαρσώ» να παγώνει στη θέα του σοβαρού και χειρότερου για κάθε ποδοσφαιριστή τραυματισμού, που δεν είναι άλλος από τη -διαφαινόμενη και με βάση τα λεγόμενα του γιατρού του γηπέδου- ρήξη χιαστού.

Να σημειωθεί πως σε ολόκληρο Α’ Δημοτικό Στάδιο εύπορου και πλεονασματικού κατά τ’ άλλα Δήμου συνεχίζει να μην υπάρχει ένα υποτυπώδες φορείο, με τον τραυματία αθλητή να μεταφέρεται εκτός αγωνιστικού χώρου, με προορισμό το ΚΑΤ, υποβασταζόμενος από ανθρώπους των δύο ομάδων. Κατάντια, αν μη τι άλλο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι περίπου 200 θεατές είχαν την ευκαιρία να δουν ένα σχετικά καλό ματς, ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες. Από το Χολαργό ξεχώρισε για μία ακόμη φορά ο γκολκίπερ Στέλιος Κυπραίος, ο οποίος με ορισμένες καίριες επεμβάσεις αλλά και με τη γενικότερη σταθερότητά του κράτησε ανέπαφη την εστία του για τέταρτο σερί ματς.

Κορυφαίος των «λόρδων» ο Χρήστος Σκούμας, με τον 23χρονο ακραίο του Αθηναϊκού να βγάζει κυριολεκτικά μάτια από τη μέση του γηπέδου και μπροστά, δημιουργώντας συνεχώς επικίνδυνες φάσεις στα καρέ του Χολαργού και αποσπώντας δικαιωματικά τα θετικά σχόλια από τους φίλους και των δύο ομάδων.

Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ύστερα από όμορφη ενέργεια του Σταμάτη Πρεβόλη η μπάλα πέρασε στον αέρα τη γραμμή της εστίας του Μανώλη Μανωλικίδη, με τον α’ βοηθό, Παναγιώτη Γουρέλη, να δείχνει σέντρα και το «Μαρκ Μαρσώ» να παίρνει… φωτιά!

Ο χρυσός σκόρερ της ΑΕΧ, μάλιστα, τιμωρήθηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό (93’) από τον ρέφερι Παναγιώτη Τσολακίδη με κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη), επειδή αφαίρεσε τη φανέλα του κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών.

Με την τρίτη νίκη του σε τέσσερις αγωνιστικές ο Χολαργός παρέμεινε στην πρώτη θέση του 1ου Ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ, ισόβαθμος με τη γειτονική Αγία Παρασκευή. Επόμενος αντίπαλος τα νεοφώτιστα Μελίσσια, σε ματς που θα πραγματοποιηθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/10) στο Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουσάνας): Κυπραίος, Δαρδαμάνης, Μάλλιαρης (77’ Πρεβόλης), Μιχελής, Μηλιώνης, Ζαχαρόπουλος, Πασουμίδης (46’ Βουλτσίδης), Τσίρος, Κοτσολάκος, Κοκκινέλης, Αλικάι

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παρασκευαΐδης): Μανωλικίδης, Βασιλείου, Λαζάρου (79’ Μακραδήμας Κ.), Παπαδήμας, Φυσαράκης, Χοτζάι, Τσονάκης, Οικονόμου, Στρατιδάκης, Σκούμας, Βελλής