«Διπλό» τετράδας για τον ΑΚΟ Άρη! (pics)

Δύσκολη αλλά σπουδαία νίκη (49-60) για τα κορίτσια του Άρη Χολαργού στο Γέρακα επί του Κρόνου, με τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ της πόλης να σφιχταγκαλιάζει την είσοδό της στα πλέι οφ της Α’ ΕΣΚΑ στο ντεμπούτο του Νίκου Βερροιόπουλου στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο.

Πρώτη σκόρερ στο ματς της Κυριακής (26/1) για τη 15η αγωνιστική η Όλγα Σμυρναίου με 17 πόντους, με τις παίκτριες του Άρη να πραγματοποιούν μια καλή γενικά εμφάνιση, με πολύ τρέξιμο, σε ένα «πονηρό» παιχνίδι, αφού ήταν το πρώτο μετά την αποχώρηση του διδύμου Γεωργουδάκη-Ροΐδου από την τεχνική ηγεσία.

Σε συνδυασμό με τις ήττες σχεδόν όλων των… από κάτω του, ο ΑΚΟ Άρης Χολαργού κρατά ουσιαστικά πια στα χέρια του την τέταρτη -τουλάχιστον- θέση της βαθμολογίας, που θα του δώσει το δικαίωμα της συμμετοχής στα πλέι οφ ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Επόμενος αντίπαλος, το Παγκράτι, σε μια αναμέτρηση που είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020, στις 18:30, στο «Αντώνης Τρίτσης».

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 49-60

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 13-14, 12-13, 12-13

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δελδήμος, Ψύχας

ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ (Κόμης, Γεωργακόπουλος): Παππά 9, Καρτάκη, Κυρίδη Α. 14 (1), Τζαμαρία 9 (2), Κυρίδη Ν., Αγιάσογλου, Μελαχροινίδη 4, Κυριακάκη Β. 5 (1), Κυριακάκη Λ. 6, Γεροντή 2, Αβράμη

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Βερροιόπουλος): Σερέπα 4, Παπαδρόσου 6, Καρελλά 6 (1), Τσοκανά, Σμυρναίου 17, Κανιαδάκη 6, Ευαγγελάτου, Σταυροπούλου 2, Καράμπελα, Σιδέρη 7, Κελλάρη 12 (3), Τσιρίμπαση

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (15η αγωνιστική)
Κρόνος Γέρακα – Άρης Χολαργού 49-60
Κηφισιά – Ωρωπός 54-44
Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας – Αμύντας 38-52
Παγκράτι – Εστία Φιλίας/Θησέας 72-44
Προμηθέας Χαλανδρίου – ΑΕΚ Περιστερίου 48-53
Άγιος Θωμάς – ΜΕΛΑΣ Άγιος Ελευθέριος 39-56

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 15 αγωνιστικές)
1) ΑΕΚ Περιστερίου 29 (14-1)
2) Αμύντας 28 (13-2)
3) ΜΕΛΑΣ Άγιος Ελευθέριος 26 (11-4)
4) Άρης Χολαργού 24 (9-6)
5) Ωρωπός 22 (9-6)
6) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 22 (7-8)
7) Εστία Φιλίας/Θησέας 20 (8-7)
8) Άγιος Θωμάς 20 (5-10)
9) Προμηθέας Χαλανδρίου 19 (4-11)
10) Κρόνος Γέρακα 19 (4-11)
11) Παγκράτι 18 (3-12)
12) Κηφισιά 18 (3-12)

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (16η)
Άρης Χολαργού – Παγκράτι (2/2 – 18:30)
Αμύντας – Κρόνος Γέρακα
Εστία Φιλίας/Θησέας – Προμηθέας Χαλανδρίου
ΑΕΚ Περιστερίου – Κηφισιά
Ωρωπός – Άγιος Θωμάς
ΜΕΛΑΣ Άγιος Ελευθέριος – Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας